Mi a Mediáció (a módszer rövid bemutatása)

A mediáció közvetítés két fél között azért, hogy a konfliktusaikat békés úton rendezni tudják.
A mediáció lehet permegelőző, bírósági, illetve hatósági eljárás befejezését elősegítő, egyeztető, konfliktuskezelő, vitarendező eljárás.

Középút Mediációs Iroda

A mindennapi életben nagy szükség van rá, hiszen a konfliktusos helyzetek életünk velejárói. Találkozhatunk nézeteltérésekkel a munkánk során, a párkapcsolatunkban, a gyermeknevelésben, a szüleinkkel (kamaszkorban és felnőttkorban egyaránt), de ha tágabb értelemben nézzük, akkor a bevásárlásaink és ügyintézéseink alkalmával, a tömegközlekedésben, sőt akár az utcán is. A mediációs eljárás kiindulási pontja egy „agree to disagree” helyzet, amikor konfliktushelyzetükben elakadt, de megoldásra törekvő felek állnak egymással szemben. Abban az esetben van szükség mediációra, amikor a felek a jövőben is együtt kell, hogy működjenek, kapcsolatban kell, hogy maradjanak, tehát ez egy jövőorientált módszer.

A felek érdeke az, hogy rendezni tudják a viszonyaikat, működőképes megoldásokat találjanak, amitől jövőbeli együttműködésük biztosítottá válik. A mediációban mindkét fél önkéntes alapon vesz részt, mivel a módszer alapja, hogy a vitás felek saját elhatározásukon alapuló, közösen kidolgozott megoldásokat keresnek. A mediáció rendszerében nem feladat az igazságszolgáltatás, a felelősök megkeresése. Ebben az eljárásban nem győzelemről, hanem nyereségről van szó. Győzni csak valaki felett lehet. Nyerni viszont együtt is.

A mediátor feladata, hogy a közvetítés során pártatlanul, lelkiismeretesen, legjobb tudása szerint közreműködjön a felek közötti vitát lezáró megállapodás létrehozásában. A mediátornak objektívnek kell lennie, nem ítélkezhet, nem feladata a megoldás kidolgozása, csak az oda vezető úthoz ad eligazítást, segíthet rávezetni a feleket az elérhető legjobb megoldásra. A mediátor célja, hogy mindkét fél nyertes legyen, valamint az, hogy a jövőben önállóan is rendezni tudják a konfliktusaikat. Nem elégedhet meg a nyertes-vesztes stratégiával és a vesztes-vesztes típusúval sem.